Ternespiimapulber on tervisele kasulik toidulisand, mida valmistatakse ternespiimast – see on esmane piim, mida lehm toodab pärast poegimist, on erakordselt toitaineterikas. Võrreldes tavalise piimaga, on ternespiimas kuivaine sisaldus ligikaudu kaks korda suurem ja valgusisaldus umbes viis korda suurem. See on tingitud peamiselt immuunglobuliinidest, mida leidub ternespiimas 5-10% (tavalises piimas 0,06%). Need antikehad (IgA, IgG1, IgG2, IgM) kaitsevad organismi paljude levinud bakteriaalsete ja viirusnakkuste eest.
Ternespiima antikehad on tõhusad ka inimeste ja teiste imetajate haigustekitajate vastu. Enne antibiootikumide avastamist kasutati ternespiima laialdaselt erinevate nakkushaiguste raviks ja ennetamiseks. Antibiootikumiresistentsete mikroobitüvede levik on sundinud maailma ternespiima taas tervise parandamise vahendina hindama.
Ternespiimas on veel palju teisi bioaktiivseid koostisosi suurtes kontsentratsioonides, nagu laktoferiin (LF), mis samuti tugevdab immuunsüsteemi, kasvuhormoonid ning kasvufaktorid (IGF-I, IGF-II, TGF-b, EGF), mis soodustavad organismi kudede taastumist, haavade paranemist, limaskestade arengut ja palju muud.
Naturaalse ternespiima raske kättesaadavus ja lühike säilivusaeg seab selle kasutamisele piiranguid. Selle ületamiseks on Teadus ja Tegu OÜ hakanud tootma kodumaist ternespiimapulbrit. See on valmistatud tervetelt ja heades tingimustes peetavatelt lehmadelt saadud toorme sublimatsioonkuivatusega (lüofiliseerimisega), kus vesi eemaldatakse jäätatud olekus. Tänu madalale temperatuurile säilitavad ternespiima antikehad naturaalse bioloogilise aktiivsuse ka pulbris.
Kuidas ternespiimapulbrit kasutada?
Ternespiimapulbrit soovitatakse kasutada eelkõige bioaktiivse toiduainena bakteriaalsete ja viirusnakkuste tõrjeks. Profülaktilisel eesmärgil piisab umbes 3 grammi (paari teelusikatäie) manustamisest päevas. Nakkusperioodil või kui kurk on juba kibe, võib kogust muretult suurendada, ilma üledoseerimise ohtu kartmata (välja arvatud laktoositalumatusega inimesed). Pulbri tarvitamine on kasulik ka igemeprobleemide ja hambakaariese korral. Siis on soovitatav pulbrit enne alla neelamist mõnda aega suus hoida ja lasta sel kokku puutuda probleemsete kohtadega.
Pulbri taastamiseks ternespiimaks tuleb pulber lahustada soojas joogivees (võib ka piimas) vahekorras: 1 osa pulbrit / 3-4 osa vett (piima). Pulbrit ei tohi lahustada kuumas vees (piimas), sest immuunglobuliinid võivad siis denatureeruda ja kaotada oma aktiivsuse. Ternespiimast saab valmistada kunagist talumaiust – ternespiimakooki. Sellisel juhul võib ternespiimapulbri lahustamiseks kasutatava vee või piima temperatuur olla ka kõrgem, kuna tegemist ongi kuumutamise teel valmistatava toiduga.
Ternespiimapulbrit võib edukalt rakendada veel mitmesuguste toitude maitsestamiseks. Kui seda valmistoitudele raputada (võib ka maitsesegude koostises), siis selle bioaktiivsus ei kannata. Samuti säilivad bioaktiivsed omadused segamisel külmade toitudega (näiteks lisamisel kodus või söögikohtades valmistatavatele jäätisesegudele).
Ternespiimapulber sobib kasutamiseks ka lemmikloomade (koerte ja kasside) tervistava toidulisandina. Selleks võib pulbrit toiduga segada või lihtsalt peale raputada.
Ternespiimapulbrit võib edukalt kasutada mitmesugustel viisidel. See on tõhus vahend tervise parandamiseks ja haiguste ennetamiseks. Ternespiimatoodete ostmiseks külasta meie e-poodi.